OSX & Win 7

Szczerze? nienawidzę Apple i ich bootloadera ;/ udało mi się nad tym spędzić kilka dobrych godzin mimo setek rozwiązań znalezionych w sieci. Jedynym pół-słusznym rozwiązaniem okazała się instalacja pół-wirtualna przy użyciu Parallels. Przykład nad postawie MacBook Air.

Co potrzebujemy:

 1. Parallels 7 (lub nowsze)
 2. rEFIt
 3. OS X ( 10.6.x lub nowszy)
 4. BootCamp
 5. Obraz ISO Win7
 6. Toast Titanium (emulator napędu CD/DVD)
 7. NTFS-3G (możliwość operacji na partycji NTFS)

Co robimy:

 1. Instalujemy OSX
 2. Instalujemy rEFIt + NTFS-3G
 3. Instalujemy Parallels + Toast Titanium
 4. Instalujemy/uruchamiamy BootCamp
 5.  Zaznaczamy instalajcę Win7, (sterowniki możemy pominąć – 1 opcja)
 6. Montujemy obraz Win7 via Toast Titanium (jeżeli tego nie zrobimy, bootcamp nie zechce pójść dalej)
 7. Ustalamy wielkość partycji, partycjonujemy (etap z Bootcamp teoretycznie można próbować pominąć i stworzyć partycję BOOTCAMP ręcznie przy użyciu narzędzi dyskowych)
 8. Po skończonym partycjonowaniu, zamykamy bootcamp (jeżeli sie zrestartuje,wracamy do osx)
 9. Odpalamy Parallels, tworzymy virtualny Win7, odpalamy instalacje, wybieramy z instalatora naszą partycje Bootcamp, formatujemy ją (musimy, bootcamp to FAT32, a win7 wymaga NTFS + w opcjach zazacznie IZOLACJĘ SYSTEMU)
 10. Rozpoczyna się instalacja, czekamy do jej końca (mogą wystąpić błędy z próbą nadpisania bootloadera – niestety, za to powinni kogoś powiesić) .. restartuje się system
 11. Sprzęt odpali się i zacznie wrzeszczeć że brakujemy Bootmgr’a windowsa…resartujemy, przytrymujemy ALT, wybieramy OSX i wracamy do tego systemu
 12. Montujemy obraz Win7 via Titanium
 13. Kopiujemy wszystko z obrazu win7 do partycji BOOTCAMP (tą na którą instalowaliśmy Win)
 14. Resrartujemy, przytrzymujemy ALT, wybieramy partycję z Windowsem (może to być Bootcamp,win, lub partition nr X)
 15. I nareszcie rozpoczyna się właściwa instalacja systemu…
 16. Gdyby zawsze bootowal się osx, pamiętamy o przytrzymaniu lewego ALT

Całkowite dno, zapewne część kroków można pominąć i zastąpić je lepszym rozwiązaniami… w każdym razie, good luck, mam nadzieję że zaoszczędziłem komuś czasu i nerwów.

Problemy.:

Może się zdarzyć ze namieszaliśmy tak partycjami ze bootcamp nie zechce odpalić i zacznie wrzeszczeć ze potrzebna jest tylko jedna partycja, fakt, wtedy pozostaje usuniecie wszystkich pozostałych śmieciowych partycji przy użyciu (niestety) zewnętrznej aplikacji (bo ta z osxa nie ze chce współpracować – możliwe) – pobieramy ubuntu, odpalamy live cd, narzędzie do partycjonowania dysku i czyścimy wszystko (lub jak mamy skilla, delikatnie) – ustawiając schemat partycji na Apple. Reboot,..i wracamy do bootcampa.

Alternatywna metoda:

Do punktu 9, wszystko wykonujemy normalnie i w tym miejscu, gdy będziemy mieli możliwość sformatowania dysku z instalatora,robimy to..i po gotowym formacie zamykamy Parallels. Kopiujemy wszystkie pliki z obrazu ISO Win7 do partycji Bootcamp (o ile tak się nazywa, i należy pamiętać o zainstalowanym NTFS-3G i rEFIt). Po skopiowaniu, restartujemy (lewy ALT przytrzymawszy), wybrać partycję windosowską (u mnie partition 4) – instalacja się rozpocznie…cho chociaż nie, bo znając życie to apple nie pozwoli się tak łatwo poddać i wywali nam błąd pokroju   0x000005c lub 0x80300001, polecam wtedy od nowa zrobic partycje BOOTCAMP, i walczyc dalej..i tak bez konca

Win7 Drivers x64:

Nie wiem dlaczego ale apple ssie w każdy możliwy sposób. Drivery będą możliwe do zassania via asystent bootcamp z osx’a lub…no własnie .to jedyna droga..ale przy próbie instalacji wywali info ze jest to niekompatybilna wersja z tym systemem – dlatego instalujemy sterowniki z katalogu /Drivers (jeżeli już zdobyliśmy pakiet sterowników) – powinno ruszyć, a jeżeli nie, to pozostaje poszukać nam bootcamp 3.0 na http://thepiratebay.se a już same oficialne update do tego – z oficjalnej strony apple (what?).

Zabawa z macem to miliardy wyjątków, nie ogarniesz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Anty-Spam test

ENG: Third planet of the solar system? PL: Trzecia planeta układu słonecznego?

 1.    Ziemia / Earth
 2.    Jupiter / Jowisz
 3.    Pluton / Pluto
 4.    Mars / Mars
 5.    Wenus / Venus
 6.    Sun / Słońce
 7.    Merkury / Mercury